Трајковски: Степенот на колективен имунитет е висок, можеби цела есен и зима ќе се „влечеме“ со умерени ковид бројки

од Берта Китинска
159 прегледи

Есенското „оживување“ на епидемијата во западна Европа, но и во Словенија и Хрватска, изгледа дека постепено доаѓа и кај нас, стои во новата ковд-анализа на професорот Дејан Трајковски.

-Бидејќи доцна летово, пред само 2 месеци многу луѓе прележаа ковид, степенот на колективен имунитет е сé уште прилично висок кај популацијата. Есенската зголемена преносливост може да донесе благ пораст на дневните броеви на нови случаи, но сé уште е рано за позначително избувнување, токму заради скорото масовно прележување. Всушност, можеби цела есен и зима ќе се „влечеме“ само со некакви умерени бројки, пишува тој.

Ви ја пренесуваме целата анализа:

Слични содржини