Трамп: Нема веќе подароци за Украина, само заеми

од Vladimir Zorba

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека републиканците ќе ја поддржат помошта за Украина во американскиот Конгрес, но само „во форма на заем“.

„Што се однесува до законот за помош на Украина, во моментов го разгледуваме. Размислуваме тоа да го направиме во форма на заем, а не само подарок. Продолжуваме да даваме подароци од милијарди и милијарди долари“, рече Трамп.

Тој додаде дека чекорите кои Европа ги презема се многу поважни.

Слични содржини