Цуренко ја освои титулата во Акапулко по маратонски меч

од Vladimir Zorba

Лесја Цуренко ја одбрани титулата на турнирот во Акапулко со награден фонд од 250 илјади долари. Во финалето, седмата носителка ја порази швајцарската тенисерка Стефани Фогел со 5:7, 7:6 (2), 6:2 во маратонски натпревар кој траеше речиси три часа.

Вогел, 183-то место на светската листа, беше само на три поени од освојување на натпреварот во вториот сет, но нејзиниот ривал го зеде тајбрејкот и го изедначи резултатот. Во решавачкиот трет сет, 28-годишната Украинка доминираше и ѝ даде само два гејма на Швајцарката.

Цуренко, која е број 40 на ВТА листата, ја освои четвртата титула во
својата кариера. Ова е нејзина втора во мексиканскиот туристички град.

„Ова е многу посебен турнир за мене, бидејќи јас победив по вторпат. Се чувствувам неверојатно овде и не можам да опишам каква е мојата радост сега. Повторно би сакала да ја освојам титулата тука“, рече победничката.