УЖАСНИ СЦЕНИ ПО НОВОГОДИШНАТА НОЌ: Улиците на Рим се полни со мртви птици (видео)

од Nikola Popovski

Стотици птици угинаа во главниот град на Италија по огнометот што беше испукан на новогодишната ноќ, објави групата за заштита на животните, кое тоа што се случи го нарече масакр. Огномет ширум светот секоја година доведува до малтретирање и повреди на домашните и дивите животни.

Снимките од улиците во близина на главната железничка станица во Рим покажаа дека десетици птици, главно sвезди, лежат безживотно на земја.

Причината за смртта сè уште не е позната, но Меѓународната организација за заштита на животните наведува дека најверојатно е поврзана со силниот звук на огномет и петарди во област богата со дрвја во која многу птици прават гнезда.

Портпарол на оваа организација тврди дека е можно птиците да умреле од страв.

Невообичаено голем број птици умреа во Рим оваа година, и покрај италијанскиот главен град забранувајќи им на граѓаните да палат огномет, што тие во голем дел не го почитуваат, и покрај полицискиот час што е во сила од десет часот навечер.

Филијалата на Меѓународната организација за заштита на животните во Италија повика на воведување забрани за продажба на петарди и огномет за лична употреба, поради заканите што тие ги претставуваат врз животните.

Слични содржини