Вардар ја извојува победата на сезоната во битолскиот пекол!

Во дерби натпреварот од македонскиот плеј-оф, кој најверојатно ја реши шампионската трка, Вардар во пеколната атмосфера во салата „Боро Чурлески“ во Битола го совлада домашниот Еурофарм Пелистер со 23:26 (11:11) и го врати првото место на табелата со бод повеќе во однос на лутиот ривал.

Избраниците на Дејвид Дејвис вратија „мило за драго“ за поразот во Скопје, пред се со подобра игра во последните десет минути. Натпреварот го реши серијата на гостите од 4:0, кога на две минути пред крајот од негатива од 22:21 отидоа на недостижни 22:25.

До крајот на плеј-офот остануваат уште три кола во кои Вардар ќе биде домаќин на Еурофарм Пелистер 2, ќе гостува кај Бутел и на крајот ќе го пречека Тиквеш (29 мај). Во случај на максимален учинок црвено-црниот дел од Скопје ќе ја слави новата титула.

Во Битола владееше голема еуфорија пред големото дерби, во кое домашните се надеваа дека ќе одиграат барем нерешено и ќе ја задржат бодовната предност, за да ја вратат титулата по 17 години. Борбата се одвиваше според очекувањата – беше тешко, неизвесно, со многу промени во водството до самиот крај.

Вардар прв „повлече“, се одвои на 9:6, а потоа и на 10:7, но расположениот Секељи се погрижи неговиот тим да замине на одмор во егал ситуација. Унгарецот имаше своја вечер, имаше Еурофарм Пелистер и „икс фактор“ во вид на одличнаѕа напаѓачка улога на Немања Обрадовиќ, но премногу технички грешки, особено за ваква игра, го доведоа до пораз тимот на Жељко Бабиќ.

Вардар покажа присебност, присебност и искуство кога се кршеше резултатот. На ниво беше Филип Талески. Од него се почнуваше во нападот, често и се завршуваше, додека Борко Ристовски на другата страна одбрани клучни топки.

Кога во 53. минута Граѓан погоди за 22:21, атмосферата на трибините беше максимално вжештена, се чинеше дека сепак ќе успеат милениците на „Чкембарите“. Но тогаш се појавија најискусните во црвено-црниот дрес. Стоилов постигна гол, а Ристовски во меѓувреме му ја одбрани топката на Обрадовиќ. Борко потоа го одбрани слабиот удар на Танкоски, а Моралес од десетина метри ја „искина“ мрежата на Секељи.

Бабиќ побара тајм-аут, се обиде седум на шест, но додавањето на Мандалиниќ на крило, го забележа и го фати Гоце Георгиевски. Со осмиот гол на најефикасниот Моралес на две минути до крајот беше решено прашањето на победникот.

Моралес го постигна последниот гол на натпреварот, па заврши со девет, три повеќе од Филип Талески. Од другата страна, најдобар беше Немања Обрадовиќ со пет гола.