(ВИДЕО)Apple ги претстави најновите уреди: Вака изгледа новиот iPhone

од Vladimir Zorba

Како дел од настанот Wonderlust, американскиот производител Apple ги претстави најновите верзии на линијата на мобилни телефони iPhone, како и најновите верзии на паметниот часовник Apple Watch.

За време на презентацијата во живо под името Wonderlust, Apple премиерно ги претстави техно новитети за сезоната 2023-2024.

Apple Watch

Пред претставувањето на смартфонот, Apple претстави и нови паметни часовници предводени од деветтата серија на Apple Watch. Така, најновиот паметен часовник доаѓа со ревидиран оперативен систем (кој може да се инсталира и на претходните модели), како и нов чип S9 кој нуди понепречено корисничко искуство покрај малку поекономично работење (30 проценти побрзо од осмата генерација, според Apple). Часовникот има и малку подобрен екран со максимална осветленост од 2000 нити.

Новиот чип нуди можност за повикување Siri и диктирање директно преку часовникот, без потреба од iPhone во близина. Новиот часовник ќе може да го пронајде телефонот со попрецизно лоцирање, обезбедувајќи вибрации и звук кога iPhone е блиску. Часовникот исто така добива можност за одговарање и завршување на повици со двојно стискање на палецот и показалецот. Дизајнот на уредот е ист како и пред една година со, се разбира, неколку нови бои и куп нови шарени ремени.

Apple Watch Series 9 ќе биде достапен од следниот месец, а неговата почетна цена е 399 долари.

Производителот претстави и нова итерација на „спортскиот“ и прилично скап Apple Watch Ultra, кој годинава доаѓа со истите карактеристики како и Apple Watch 9, со екран кој овојпат има максимална осветленост од 3000 нити. Неговата цена ќе биде 799 долари, а ќе биде достапен од следниот месец.

iPhone

Централниот фокус на оваа презентација е, како што се очекуваше, најновиот iPhone. Новиот предводник на Apple е паметниот телефон, кој доаѓа во вкупно четири варијанти. Првиот, најевтин, е iPhone 15, кој покрај USB C минатата година го доби и процесорот кој го напојуваше iPhone 14 Pro, а покрај тоа може да се пофали со подобрена оптика од 48 MP, Dynamic Island и секако – неколку нови бои со кадифена мат финиш.

Во однос на софтверот, телефонот ќе го користи најновиот оперативен систем, кој освен побрза работа, нуди и подобрени функции за фотографирање како избор на тема за портрет по фотографирање и подобрена компјутерска фотографија. Телефонот добива нов OLED екран со максимална осветленост од 2000 нити. За разлика од екранот со дијагонала од 6,1 инчи на iPhone 15, поголемиот iPhone 15 Plus доаѓа со екран од 6,7 инчи и сите предности на неговиот помал брат.

iPhone 15 ќе чини 799 долари, додека iPhone 15 Plus ќе ве чини 899 долари.

iPhone 15 Pro

Најскапиот iPhone 15 Pro Max доаѓа со иста дијагонала на екранот како минатогодишниот модел (6,7 инчи), а има и малку подобри камери од iPhone 14 Pro. Телефоните доаѓаат и со титаниумска рамка што ги прави уредите полесни од минатата генерација. Тука е и чипсетот A17 Pro од 3 нанометри, кој, како што се очекуваше, носи значителни подобрувања во работењето, енергетската ефикасност и перформансите на игрите.

Што се однесува до камерите, iPhone 15 Pro доаѓа со понапредна камера од 48 MP и подобри перформанси во услови на слаба осветленост. Телефонот може да снима и во фокусни должини од 24, 28 и 35 mm.

iPhone 15 Pro и Pro Max се достапни во четири пригушени бои предводени од темно сина. iPhone не би бил iPhone доколку не доаѓаше со најновиот оперативен систем iOS 17 кој ќе биде достапен за голем број нови и стари смартфони со, се разбира, неколку ексклузивни ситници кои ќе можеме да ги користиме само на најпрестижните модели.

Покрај екранот, примарна предност е секако подобрениот сензор со максимален петкратен оптички зум. Apple исто така се пофали со подобрен макро режим кој најдобро ќе работи на моделот Pro Max.

iPhone 15 Pro ќе чини 999 долари, додека iPhone 15 Pro Max ќе чини 1.199 долари и ќе има почетна меморија од 256 GB.

Сите iPhone телефони ќе се појават на американскиот пазар на 22 септември.

Слични содржини