Вилијам не разговарал со Хари по погребот на Филип

од Nikola Popovski

Кралскиот историчар Роберт Лејси тврди дека принцот Вилијам и Кејт Мидлтон не разговарале приватно со принцот Хари по погребот на принцот Филип, бидејќи се плашеле дека каква било дискусија ќе протече во јавноста, пренесува „Independent“.

За време на погребот на нивниот дедо, војводата од Кембриџ и војводата од Сасекс, тие беа видени како разговараат додека се вратија во замокот Виндзор, што многумина го сметаа за потенцијален знак на помирување. Некои извештаи објавија дека Вилијам, Хари и нивниот татко, принцот Чарлс, зборувале два часа по погребот на принцот Филип.

Сепак, во својата книга „Битка на браќата“, Лејси тврди дека Вилијам и Кејт се двоумеле да разговараат со Хари затоа што се плашеле дека информацијата ќе протече до јавноста.

Авторот рече дека наводниот разговор меѓу постарите членови на кралското семејство никогаш не се случил и дека принцот Чарлс, како и војводата и војвотката од Кембриџ, по погребот се вратиле во своите домови.

„Тие им рекоа на своите пријатели дека не ја гледаат поентата да разговараат со Хари, бидејќи секоја дискусија ќе се врати директно на Меган, а потоа и на Опра или некој друг во мрежата на Сасекс“, напишала Лејси, пренесува Independent.

Оваа информација доаѓа откако американскиот новинарка Гејл Кинг, кој исто така е пријател на војводата и војвотката од Сасекс, изјавила дека Хари разговарал со неговиот татко и брат.

Таа рече: „Јас всушност ги повикав нив (Хари и Меган) за да видам како се чувствуваат, и вистина е дека Хари разговараше со неговиот брат и татко. Ми рекоа дека тие разговори не биле продуктивни, но им е драго што барем го започнале разговорот“.

Во својата книга „Битка на браќата“, Лејси открива и нови детали за настаните во кралскиот двор во Велика Британија кои претходеа на преселбата на Меган и Хари во САД и презентирање на низа обвинувања против кралското семејство.

Како што се наведува, избувнала голема расправија помеѓу Вилијам и Хари поради однесувањето на Меган кон вработените во палатата.

Принцот Вилијам наводно го одделил своето домаќинство од принцот Хари во 2018 година по телефонскиот разговор што следел помеѓу браќата откако се појавија обвинувања дека сопругата на Хари, Меган Маркл ги малтретирала вработените во палатата.

Слични содржини