Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Во синоќешните протести во Белград повредени 43 полицајци и 17 цивили, запалени и полициски коли (ВИДЕО)

Во синоќешните протести во Белград повредени 43 полицајци и 17 цивили, запалени и полициски коли (ВИДЕО)

Во протестите што се случија синоќа пред Националното собрание на Србија и зградата на РТС, повредени се 43 полицајци и 17 цивили, потврдено е за Телеграф.рс.

Екипите на брзата помош интервенирале повеќе од 20 пати во текот на ноќта, во областа околу Националното собрание, каде се одржувале протести.

Непосредно пред 2 часот наутро, полицијата успеа да ја „преземе контролата“ во паркот Пионирски, од каде ги турна демонстрантите по околните улици, како и на плоштадот „Никола Пашиќ“.

Демонстрантите исто така беа истуркани од областа кај црквата Свети Марко, а платото пред Собранието на Србија е празно.

Бројот на демонстранти се намали во текот на ноќта, бидејќи полицијата ги оддалечи од Собранието.

За време на насилните протести, забележани се бројни немири, па два полициски автомобили и „марица“ беа запалени пред црквата Свети Марко.

Демонстрантите постојано беа во судир со полицијата, а пред Собранието на Србија, солзавецот што полицијата го фрли кон најупорните групи – тие го вратија на полиција.

Протестот дојде по најавата на Претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека полициски час ќе биде воведен во петок, по што демонстранти се собраа пред Собранието.

 

 

loading...