Водач на група поврзана со Ал Каеда убиен во американски напад во Сирија

од Stefanija Kuzmanovska

Водач на екстремистичка група поврзана со Ал Каеда е убиен во воздушен напад на САД во Идлиб во северозападна Сирија, соопштија американски официјални лица и сириска невладина организација.

Централната команда на американската армија соопшти дека цел бил Абу Хамза ал Јемен, водачот на групата Хурас ал-Дин, кој возел мотор кога се случил нападот, нешто пред полноќ, наведувајќи дека нема докази дека имало цивилни жртви.

Американските власти имаат „високо ниво на уверување“ дека екстремистички водач е убиен во напад со беспилотно летало, изјави функционер, а пренесе американската телевизија Си-Ен-Ен.

„Елиминацијата на високиот лидер ќе го наруши капацитетот на Ал Каеда да изврши напади врз американските граѓани, нашите партнери и невини цивили ширум светот“, соопшти Централната команда на САД.

Сириската невладина организација Опсерваторија за човекови права потврди дека е извршен државен удар, како и идентитетот на убиениот екстремист, наведувајќи дека Американците се обиделе да го убијат минатата година во сличен удар.

Ова е втора американска операција против екстремистите во Сирија за помалку од еден месец. На 16 јуни, американските сили го заробија Хани Ахмед Ал Курди, водачот на групата Исламска држава, ривалска организација на Ал Каеда, во хеликоптерски напад во северната сириска провинција Алепо.

Новинар од францускиот печат во Идлиб изјави дека екстремистите се собрале на местото на нападот, каде што се наоѓале посмртните останки.

Слични содржини