Вучиќ: Задоволен сум што РОСУ се повлече и што повторно имаме мир

од Nikola Popovski

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска од Дубаи изјави дека е задоволен што единиците на специјалната полициска РОСУ се повлекле од административните премини Јариње и Брњак, каде што, како што вели, не требало да дојдат, и дека е задоволен што мирот се одржуваше.

-Србите се задоволни што РОСУ се повлече. Малтретирањето на нашиот народ беше напнато и денес, затоа отстранете ги сите камиони … Чекаа речиси до крајот на рокот, но ги напуштија премините, а вие го видовте ентузијазмот на луѓето на Брњак и Јариње кога РОСУ го напуштија северот, каде што не требаше да дојдат, рече Вучиќ за ТВ Прва.

Претседателот, исто така, посочи дека нема лесен договор за Белград, бидејќи нема ништо што е лесно за нив бидејќи реално, од 1999 година, тие немале фактичко присуство на Косово и Метохија.

Тој посочи дека е задоволен што има мир, дека РОСУ го напуштил северот и дека пробните таблички нема да бидат поставени.

 

Слични содржини