Взаемни тужби на Русија и Велика Британија

Руски дипломати ја критикуваа Велика Британија за приклучување кон Соединетите држави во осудата на меѓународните напори на Русија во сајбер шпионажа, вклучително и мешање на избори и „хакирање“ на американската компанија СоларВиндс, пишува Гардијан.

Британскиот амбасадор во Русија, Дебора Бронерт, денеска разговараше со руски дипломати во Министерството за надворешни работи во Москва. Руската амбасада во Лондон претходно објави дека фактот дека Велика Британија ги објави деталите за наводното хакирање, режирано од СВР, руската надворешна разузнавачка служба, е „ништо друго освен обид за класификација со Соединетите држави“.

Британската амбасада изјави дека Бронерт не бил сослушан и дека состанокот бил планиран порано. Според Гардијан, таа по еден час ја напуштила зградата на министерството и не одговорила на прашањата на новинарите.

Во четвртокот Форин Офисот го испраша рускиот амбасадор во Лондон, кому му изрази загриженост за „злонамерното однесување“ на Москва и поддршката за санкциите против Русија објавени од Белата куќа. Руската амбасада соопшти дека Лондон „се соочи со својот последен неуспех, обидувајќи се да обезбеди своја сопствена компјутерска безбедност и, како и обично, се обиде да ја префрли вината на Русија“. Москва ја продолжи забраната за летови кон Обединетото Кралство до 1 јуни, „наводно во страв од вирусот корона, и покрај агресивната програма за вакцинација на Велика Британија во која скоро половина од населението ја прими првата доза“, рече Гардијан, додавајќи дека „помалку повеќе од 10 проценти од Русите ја примиле првата вакцина Спутник V или која било друга вакцина “. Русија ги прекина летовите во декември 2020 година.

Слични содржини