Жозе Мурињо ја загуби битката со Стоук Сити по изведувањето на пенали во вчерашниот натпревар за Купот на Лигата. Шампионот на Англија Челзи до моментов не се поставува на потребното ниво ниту во првенството, ниту во турнирите во кои учествува. Сепак тренерот е задоволен од играта на повеќето од играчите.

460x460

“Игравме многу добро. Во овој натпревар покажавме многу – квалитет на игра, добар напад, доста напаѓачки фудбал, ги контролиравме емоциите. Сè беше добро, ако го оставиме настрана спроведувањето на пеналите.

Минатата година победивме со 2: 0, а дури не покажавме и 25% од она што го направивме денес. Тогаш имавме шанса во првото полувреме и постигнавме гол, а во последните 5-10 минути успеавме да постигнеме повторно. Фудбалерите мора да се многу разочарани, бидејќи овој пат не го добија она што го заслужуваат.