Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / 5 собни цвеќиња кои цветаат и во зима

5 собни цвеќиња кои цветаат и во зима

Собните цвеќиња се најубавиот украс за ентериерите, особено оние кои имаат убави цветови преку целата година.

Во продолжение прочитајте кои собни цвеќиња можете да ги имате дома, а кои ќе цветаат во текот на целата зима и ќе го облагородуваат просторот.

Циклама

Ова е едно од најпознатите собни цвеќиња. Може да ги најдете во темно розова, лилјакова, темно црвена и бела боја. Дури и изгледот им е навистина уникатен.

Африканска љубичица

Имаат темно зелени листови и цел „грозд“ цветови, кои можат да бидат сини, виолетови, розови, бели, па дури и темно црвени. Се разликуваат и по обликот на латиците.

Орхидеја

Орхидејата е многу декоративно растение со прекрасни цветови, кои може да бидат еднобојни или пак, шарени. Повеќе за нивното одгледување можете да дознаете на следниот линк:

Направете ги овие работи, за орхидејата почесто да цвета

Антуриум

Се рабори за многу елегантно растение кое не е лесно за одгледување. Морате да ги следите инструкциите на цвеќарите. Најчесто е во црвена боја, но го има и портокалова, бела, жолта или розова.

Божикна ѕвезда

Ова е најпопуларното зимско цвеќе. Го има во најразлични бои, од црвена, па бела, крем, жолта, розова… Како да ја одгледувате прочитајте на следниот линк:

Како правилно се одржува популарната божикна ѕвезда?

loading...