5 совети како да спречите дехидрација за време на бременоста: Триковите се едноставни и можете лесно да ги внесете во вашата рутина

од Vladimir Zorba

Бременоста е прекрасно патување во кое секоја жена треба да ужива. Сепак, тоа подразбира дополнителни чекори и внимание за да се избегнат одредени тешкотии.

Една од работите што треба да се најде на врвот на листата на обврски е хидратацијата, особено сега во убавите и сончеви денови. Сепак, за да не се дехидрирате, прифатете ги овие совети.

Добрата хидратација е еден од клучните аспекти и е од витално значење и за мајката и за бебето.

Зошто е важна хидратацијата за време на бременоста?

Останувањето хидрирани може да помогне во спречување на инфекции на уринарниот тракт и запек во бременоста и може да обезбеди доволно хранливи материи за вашето бебе.

Дехидрацијата за време на бременоста може да доведе до компликации како што се ниско ниво на плодова вода, што може да доведе до предвремено породување.

Колку вода треба да пие трудницата?

Препорачаниот внес на вода варира во зависност од фактори како што се возраста, тежината, нивото на активност и климата. Сепак, општите упатства од Американскиот колеџ за акушери и гинеколози сугерираат дека бремените жени треба да се стремат кон околу 8 до 12 чаши вода дневно.

Знаци на дехидрација во бременоста:

* Сува уста
* Темно жолта урина
* Ретко мокрење
* Вртоглавица
* Брзо чукање на срцето
* Главоболка
* Замор

Совети како да останете хидрирани:

1. Започнете го денот правилно
Веднаш штом ќе станете, испијте чаша вода наутро. Не само што ова ви дава добар почеток за завршување на вашата цел, туку може да помогне и во намалување на заморот.

2. Носете шише вода со вас
Колку и да изгледа едноставно, тоа не е секогаш на врвот на дневните обврски. Натерајте се да купите атрактивно шише кое ќе го собере во вашата чанта или ранец. Исто така, следете го вашиот секојдневен успех во постигнувањето на вашата цел.

3. Направете потсетник
Со метежот и вревата на секојдневниот живот, дури и ако имате при рака шише со вода, лесно е да заборавите дека го пиете. За да ви помогне да запомните, поставете редовни потсетници на телефонот или користете апликација.

4. Додадете вкус на вашата вода
Ако не сакате да пиете обична вода, додадете малку вкус на неа. На пример, можете да додадете неколку капки лимон, жалфија или краставица.

5. Јадете храна богата со вода
Вклучете храна богата со вода како лубеница, краставица, портокали во вашата исхрана. Тие придонесуваат и за хидратација и за исхрана.

Слични содржини