55 новозаразени со коронавирус, нема починати лица

од Берта Китинска
245 прегледи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.002 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 39, Битола – 4, Гостивар–3, Куманово и Штип – по 2, Прилеп, Велес, Струмица, Струга и Гевгелија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (55), регистрирани се 8 реинфекции.

Регистрирано e 61 оздравен пациент од: Скопје – 45, Битола – 6, Охрид – 3, Берово – 2, Куманово,Тетово, Кавадарци, Гевгелија, и Неготино – по 1

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.002 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–37, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-27, Биотек-41, Систина-18, лабораторија Лаор-16, Синлаб-6, Ремедика-11, Плодност-18, Генеа-9, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 523.

Досега во земјата се направени вкупно 2.063.935 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.473, бројот на оздравени пациенти е 302.729, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 431.

Слични содржини