Аферата „Катаргејт“ го тресе ЕП: Протекоа голема количина документи од полициската истрага

од Stefanija Kuzmanovska

Голема количина на протечени документи од полициската истрага за скандалот „Катаргејт“ кој ги потресе европските институции и поттикна барања за реформи на Европскиот парламент, го откриваат целосниот обем на корупцискиот скандал заснован на принципот „пари за влијание“, пишува порталот. Politico.eu објави денеска, наведувајќи дека имал пристап до документите.

Досиејата собрани помеѓу 2018 и 2022 година покажуваат дека клучните осомничени, вклучително и поранешниот член на Европскиот парламент Пјер Антонио Панцери и неговиот помошник Франческо Џорџи, се обиделе да манипулираат со Парламентот, најголемото демократско тело на ЕУ.

Нивните наводни клиенти од Катар, Мароко и Мавританија потрошиле околу четири милијарди евра за „бизнисот“, според досиејата.

Скандалот првпат излезе на виделина пред точно една година, кога Панцери, Џорџи и други клучни личности беа уапсени во серија рации во кои беа пронајдени и вреќи со пари.

Дејствијата запишани во документите се однесуваат на работата на Европската унија, како што е планирањето да се поништат шест парламентарни резолуции со кои се осудува состојбата на Катар за човековите права и се работи на постигнување договор за безвизен режим меѓу Доха и ЕУ.

Меѓу документите до кои имал увид „Политико“ била табела со осум картици на лаптопот на Џорџи, запленети од неговиот стан во Брисел, во која се наведени стотици активности кои мрежата, наводно, ги извршила помеѓу 2018 и 2022 година.

Кои се задачи ги имале?

Исто така, една од задачите на Џорџи и Панцери била да го спречат усвојувањето на резолуции со кои се осудува третманот на мигрантските работници во таа земја во пресрет на Светското првенство со неутрализирање на шест парламентарни резолуции со кои се осудува Катар.

Резолуцијата со која се критикува Катар за човековите права, сепак, беше усвоена на 24 ноември минатата година.

Втората операција беше насочена кон Саудиска Арабија, која ги прекина дипломатските и економските односи со Катар. Панцери и Џорџи го обвинија Катар за неколку акции, вклучително и серија твитови и филмски проекции поврзани со атентатот на саудискиот колумнист Џамал ​​Кашоги, истовремено остро осудувајќи ја одговорноста на Ријадот за убиството.

Кога станува збор за Мароко, Панцери и Џорџи биле одговорни за парламентарната резолуција против Алжир, за која рекле дека ќе биде од корист за Мароко.

Тие, исто така, се пофалија дека изработиле „поумерен текст“ на резолуцијата во која се критикува Мароко за справување со мигрантската криза во 2021 година.

Резолуцијата го осудува Мароко за олеснување на граничните контроли и дозволување на 8.000 мигранти, вклучително и деца без придружба, да преминат на шпанска територија за време на спорот со владата во Мадрид.

Главната цел на Мавританија беше да го подобри имиџот на земјата, а одборот на Џорџи укажува дека групата работи на запирање на активист против ропството кој направи непријатели во владата на Мавританија.

Последните откритија за „Катаргејт“ најверојатно повторно ќе ја отворат расправата во Парламентот за тоа дали европратениците направиле доволно за да не се повторат слични операции.

„Овие документи ни покажуваат дека ова е одржлив, повеќегодишен напор да се влијае на парламентарните процедури на начин што е направено. Ова траело со години, повеќе луѓе се вклучени и не е откриено се. Што друго е таму“, рече Ник Ајоса, вршител на должноста директор на Транспаренси интернешнал за ЕУ.

Тој рече дека одговорот на Парламентот бил слаб, оскуден и секако не зборува за сериозноста на скандалот кој се случи минатиот декември.

Слични содржини