Баерн на пат да изгуби уште една голема ѕвезда

од Stefanija Kuzmanovska

Баерн Минхен може да изгуби уште една sвезда по Давид Алаба, пишува Билд.

Кингсли Коман (24) побара нов договор со плата од 17 милиони евра годишно, а оваа идеја е неприфатлива за челниците на Баерн. Баварците веднаш ги прекинаа преговорите и сега Коман е во потрага по нов клуб.

Францускиот офанзивен фудбалер во моментов заработува околу десет милиони евра по сезона, а неговиот договор трае до 30 јуни 2023 година. Според „Трансфермаркт“, тој вреди 65 милиони евра и Минхен би сакал да го продаде за таа цена ова лето.

Агент на Коман е контроверзниот Пини Захави, кој е и агент на Давид Алаба. Австриецот со месеци преговараше за нова плата во Баерн, а потоа го напушти клубот откако му истече договорот и замина во Реал Мадрид.

Коман оваа сезона одигра 39 натпревари и постигна осум гола и додаде 15 асистенции. Тој во својата кариера играше за ПСЖ и Јувентус, а во Баерн е од летото 2017 година.

Слични содржини