Бела Хадид маршираше во знак на поддршка за Палестина

од Vladimir Zorba

Бела Хадид, познат модел со палестинско потекло, беше меѓу стотиците луѓе кои во саботата се собраа во Њујорк да протестираат против насилството во Палестина.

Манекенката, чиј татко Мохамед е од Палестина, беше видена како шета по улиците на Беј Риг во традиционална облека, заедно со шамија keffiyeh, веејќи големо палестинско знаме.

На својот профил на Инстаграм, таа сподели серија фотографии и видеа и напиша: „Начинот на кој се чувствува моето срце … Да се ​​биде близу до толку убави, паметни, почитувани, драги, љубезни и дарежливи Палестинци на едно место носи чувство на целосност ! Ние сме ретка раса! “, напиша таа.

Претходно, сеќавајќи се на своето палестинско наследство, Бела објави фотографија од венчавката на нејзините баби и дедовци, заедно со слика на нивните деца, вклучувајќи го и таткото на Бела.

Хадид сподели и своја фотографија на која е во солзи, со опис на кој истакна како чувствува длабока болка поради Палестина и „нејзините палестински браќа и сестри денес и секој ден“, и како гледањето на снимки на насилство и го „крши“ срцето на „100 делови“.

Слични содржини