Беливук и Миљковиќ користеле вила во сопственост на Дарко Шариќ

од Stefanija Kuzmanovska

Членот на групата на Вељко Беливук, Бојан Хрватин, во изјава која ексклузивно ја објави НИН, наведува дека уапсениот водач на навивачите на Партизан и неговата десна рака Марко Миљковиќ ја користеле куќата на осудениот нарко бос Дарко Шариќ, пренесува НОВА С.

Хрватин сведочеше пред инспекторите на СБПОк на 18 јули, велејќи дека во затворот го сретнал Милош Будимир, преку кого по ослободувањето воспоставил контакт со групата на Беливук, со кого прво почнал да „дила“ дрога, а потоа се сретнал со Миљковиќ и Беливук.

Тој детално раскажа како функционира оваа група и дека учествувал во дури три ликвидации – Милан Љепоја, Горан Величковиќ Гокси и Здравко Радојевиќ.

Хрватин опиша како Беливук и Миљковиќ го продале неговиот автомобил на Косово по убиството на Радојевиќ, но додаде дека добил и дел од парите за ликвидацијата, кои ги зел во куќа во Лисичји Поток во близина на Белата палата.

„Во куќата што ја користеа Вељко и Марко, а која им беше дадена на користење од адвокатот Дејан Лазаревиќ, а која е сопственост на Дарко Шариќ“, рече Хрватин, пренесува НИН.

Инаку, Дејан Лазаревиќ е законски застапник во постапката против Шариќ пред Специјалниот суд во Белград.

Ова се процедури за перење пари и трговија со дрога. Шариќ им се предаде на српските власти во 2014 година, откако со години бегаше.

Слични содржини