Binance престанува да работи во Русија

од Vladimir Zorba
426 прегледи

Најголемата крипто-берза во светот, Binance, денеска објави дека го продале целиот свој бизнис во Русија на компанијата CommEX без можност за откуп и дека со тоа престанува со работа во Русија.

Во соопштението се нагласува дека средствата на руските корисници во криптовалути се „безбедни и сигурно заштитени“, пренесе „Комерсант“.

Износот на трансакцијата не е откриен, а процесот на префрлање на сегашните клиенти на Binance на платформата CommEX ќе трае најмногу една година.

Слични содржини