Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Блумберг: Ципрас личеше на обично лињаво улично куче

Блумберг: Ципрас личеше на обично лињаво улично куче

Последното  спасување на  еврото самит стана клучна за грчкиот премиер Алексис Ципрас.Зборовите на Меркел дека со доаѓањето на новата власт во Грција пред пет месеци “довербата била скршена”, се европскиот начин да се каже дека за популистот Ципрас е време да си оди.

Доверителите наредија на грчкиот премиер да прифати помош од 86 милијарди евра и да ја задржи Грција во еврозоната. “Грчката влада усвои практично сè”, рече премиерот на Малта Џозеф Мускат во интервју по ноќниот маратон.

“Тој  ги усвои сите решавачки и важни точки”, додаде тој. Двајца функционери коиго  набљудувале Ципрас во Брисел, го  опишаа грчкиот премиер како “обичен лињаво уличарско куче”, чија единствена опција останала да се потчини на волјата на доверителите. За време на преговорите, Ципрас постигнам неколку мали тактички победи, ја  задржа контролата врз приватизациониот  фонд од 50 милијарди евра од продажба на државни средства, цел која беше недостижна при претходните две спасувачки програми. Ципрас избегна директната конфронтација со верните приврзаници на СИРИЗА дома, велејќи на европските лидери дека ќе преземе мерки против секој кој би се спротистави на ненадејна одлука да се поклонат пред надворешните економски сили. Прашањето во Атина е дали Ципрас ќеги собере главните политички партии во Грција во коалиција на национално единство и ќе успее да избега од политичката вина од прифатените драстичните намалувања на буџетот, кои ја осудуваа толку долго.

Без оглед на личната судбина на Ципрас, Грција треба да прифати  голем број одбиени неодамна мерки за да се задржи можноста за финансирање. Другата можност на Ципрас е да го зачува составот на актуелната влада, што ќе ги одолговлекува преговорите и ќе ја доведе земјата до излегување од еврозоната, “Довербата мора да биде обновено, грчките власти мора да преземат одговорност за она за што се согласија”, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел . Некои екстремисти сметаат дека Грција се согласила премногу лесно. Холандскиот премиер Марк Рјуте тврди дека започнувањето на преговорите за третиот спасувачки пакет ќе бидат премногу далечни. Европската самит на 26 јуни беше кулминација за европската фрустрација, на која Ципрас пристигна, за да преговара за барањата на доверителите, а се врати и свика референдум за да ги отфрли. Народниот гласање го произведе посакуваниот од Ципрас резултат, додека европскиот ултиматум, комбиниран со затворените банки и продлабочувањето на економската катастрофа, го убедија дека можеби Германците  нуделе подобра зделка. 17-часовниот состанок траеше до понеделник наутро беше повеќе мачење отколку преговори. “Ние бевме соочени со тешки одлуки и тешки дилеми”, изјави Ципрас по средбата. Почвата беше подготвена порано во саботата и неделата, кога финансиските министри  ја ставија  за прв пат на хартија можноста за грчки излез од еврото. Немаше разлика дека инспириран од Германија можен “Тајм аут на Грција од еврозоната” беше сложен во загради,  и индицира дека излегувањето уште е дискутабилно. Поентата е дека заканата за Грција  го најде своето место во официјалната документација, макар и за кратко. Новиот грчки министер, Евклид Цакалотос преку своето “технократско однесување” беше претставен како странски идеи на својот претходник Варуфакис. Француски официјален претставник изјави дека овој пат пронаоѓање била од земјата на доверителите. По доаѓањето на лидерите, големите критики дојдоа од помалите земји. Додека Меркел беше раздразнета , словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека “морално право е да бидеме строги кон Грција”. “Грците ќе направат најдобро, ако ја напуштат еврозоната сами да ја напишат својата домашна задача и потоа се вратат назад.Вака тоаоа едноставно е мачење за сите”, рече тој.

loading...