Чешка е во четвртфиналето на ЕП

од Берта Китинска

Чешка со 2-0 ја победи Холандија и стана третиот четвртфиналист на Европското фудбалско првенство.

Противник на Чешка во четвртфиналето ќе биде Данска. Овој меч ќе се игра на 3 јули во Баку.

Слични содржини