Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Заев – Бабиш: Поддршка од Чешка за позитивен исход до март

Охрабрени сме со постојаните заложби да се задржи прашањето за проширување видливо и високо на агендата на Европската унија по октомврискиот совет на ЕУ. Искрено се надеваме дека овој притисок ќе даде резултати и оти многу бргу во претстојниот период ќе пристигне одлуката за почеток на преговорите за пристапувањена нашата …

Повеќе

Седел во чекалната, па почнал да пука на луѓето: Еве кој е напаѓачот во Острава

Напаѓач рано утрово застрела шест луѓе во болница во чешка Острава. Почнал да пука од пиштол во чекалната на Брзата помош на одделението за трауматологија околу 7 часот наутро, а на луѓето од близина им пукал во глава и врат. по неколку часа бегство полицијата во 10:30 го лоцирала во …

Повеќе

Напаѓачот на болницата во Острава се самоубил

Напаѓачот, кој отвори оган во болница во чешкиот град Острава и уби шест лица, се самоубил, соопшти полицијата на Твитер. Безбедносните органи појаснуваат дека мажот си пукал во главата. – Го пронајдовме напаѓачот. Четириесет и две годишниот маж се застрелал во главата пред ние да интервенираме. Тој е мртов, изјавија …

Повеќе

Чешката полицијата објави фотографија од напаѓачот во болницата

Чешката полиција објави фотографија од напаѓачот кој денеска уби шест лица во чекална во болница во Острава во североисточниот дел на Чешка. Полицијата на Твитер објави фотографија од осомничениот, кој не е именуван. Тој носел црвена јакна. Засега нема индикации што би можел да биде мотивот за нападот. Премиерот на …

Повеќе

Пукање во чешка болница, најмалку шест убиени, напаѓачот во бегство (ВИДЕО)

Во чешка болница се случило пукање во кое се убиени најмалку шест луѓе. Како што пренесуваат медиумите, напаѓачот наводно е во бегство. Неколку лица се убиени во пукање во Острава во Чешка, рече министерот за внатрешни работи. Пукањето се случило утрово во Универзитетската болница во Острава на североистокот од земјата. …

Повеќе

Со протести во Чешка ќе биде одбележана 30-годишнината од Кадифената револуција

Еден милион Чеси се очекуваат на денешните антивладини протести, со што ќе биде одбележана 30-годишнината од Кадифената револуција. Со таканаречената „Кадифена револуција“ во Чехословачка на мирен начин беше симнат од власт комунистичкиот режим и беше отворен патот кон демократски и економски реформи во земјата која беше еден од сателитите на …

Повеќе

Чешкиот претседател заврши во болница

Претседателот на Чешка Милош Земан ќе биде хоспитализиран неколку дена за да „ја врати кондицијата“, изјави денеска портпаролот на претседателството, Жири Овчачек. Тој рече дека Земан, кој има 75 години и е страстен пушач, ќе биде примен во Воената болница во Прага и дека ќе биде отпуштен во недела. Земан …

Повеќе

Чешка, Полска, Словачка и Унгарија бараат ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Со заедничко отворено писмо насловено „Да го придвижиме Западен Балкан напред“, шефовите на дипломатиите на Чешка, Полска, Словачка и Унгарија, бараат ЕУ да донесе смела одлука за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. – Северна Македонија и Албанија ги исполнија клучните критериуми што ги постави ЕУ спроведувајќи комплексни …

Повеќе

Чешки културни денови во Скопје

Амбасадата на Република Чешка деновиве организира серија настани по повод 30 години од „Кадифената револуција“ во Чехословачка. На Меѓународниот фестивал „Богородичен покров“ што почнува денеска и ќе трае до 19 октомври, ќе бидат прикажани два чешки документарни филма „Црвена“ од режисерката Олга Сомерова и ,,Мојот век“ од режисерката Теодора Ремундова. …

Повеќе

Чешка и Северна Македонија ќе ја прошируваат економската соработка, особено во делот на пласирање земјоделски производи

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка,каде што овие денови се одржува најголемиот инжинерски саем …

Повеќе