Чудни симптоми на Ковид-19 за кои ретко се зборува деновиве

од Nikola Popovski

Досега сите се сеќававме дека кашлицата, треската, несвестицата и болките во телото се вообичаени знаци на Ковид. Но, покрај овие типични знаци, некои луѓе доживеале необични симптоми на вирус за кои сè уште не знаеме многу.

Истражувачите сè уште учат за чудните симптоми кои се појавуваат кај некои луѓе, а кај други не.

Губење на чувството за мирис и вкус

Д-р Али Јамехдор вели дека веќе го препознаваме губењето на сетилото за мирис и вкус како вообичаен знак на инфекција со „оригиналниот“ сој на коронавирус. Кај заразените со делта, помалку се зборува за овој симптом, а бидејќи омикрон стана доминантен вид, тој речиси и да не постои.

Некои луѓе беа без овие сетила неколку часа, некои со денови, а некои не се вратија ниту по повеќе од една година. Медицинско објаснување за ова нема, но за среќа се регистрирани сè помалку случаи.

Дијареа

Д-р Мајкл Хирт од Универзитетот Харвард вели дека повеќето луѓе кои се борат со овој симптом поради ковид мислат дека се отруле со храна или едноставно јаделе нешто што не им одговара.

Ова е толку вообичаен симптом што јавното здравство врши анализи на примероци од отпадни води за да ја следи изложеноста на вирусот, пишува EatThis.

Осип на кожата

„Осипот е навистина чуден симптом на Ковид. Се појавуваат на телото, главата, па дури и на прстите и изгледаат како модринки. Многу луѓе кои се инфицираат со омикрон добиваат навистина силни болки во грлото, што не беше случај со претходните соеви.

Се чини дека луѓето или имаат минимално затнат нос и гребнатини во грлото, или навистина се разболуваат од главоболки, вртоглавици, кашлица и треска“, објаснува д-р Тереза ​​Бартлет.

Тинитус

Тинитус или зуење во ушите повремено се пријавуваат кај пациенти инфицирани со Ковид-19 или по примањето на вакцината против Ковид.

Тинитусот обично е знак за оштетување на внатрешното уво.

Директната врска помеѓу тинитус и ковид не е потврдена, една од можностите е да е предизвикана од цитокинска бура која се јавува кај заболените од Ковид-19.

Доколку се утврди дека постои оваа врска, пациентите кои се изложени на поголем ризик од губење на слухот (оние со дијабетес, срцеви заболувања или поради некоја друга причина изложени на ризик од губење на слухот) ќе бидат поранливи, а болеста Ковид може да ги забрза патолошките процеси.

Симптоми во устата

Според стоматологот Манси Оз, „вирусот се врзува за клетките во устата“.

На тој начин влегува во крвотокот и се шири низ телото. Ова може да резултира со симптоми кои може да ги забележите во вашата уста:

– губење на чувството за вкус

– сува уста

– бели наслаги на јазикот

– бојата и текстурата на јазикот се менуваат

Слични содржини