Еден од напаѓачите на Капитол осуден на 18 години затвор

од Nikola Popovski

Стјуарт Роудс, основачот на екстремно десничарската група „Oath Keepers“ (Чувари на заклетвата) беше осуден во четвртокот на 18 години затвор за неговата улога во нападот на американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година од страна на поддржувачи на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Во ноември, поротата во Вашингтон ги осуди Роудс (57) и Кели Магс (53) под обвинение за организирање на заговор. Родс потоа беше прогласен за виновен за организирање на повеќенеделна завера што кулминираше со упадот на неговите следбеници во Капитол, обидувајќи се да го спречат прогласувањето победа на Џо Бајден на претседателските избори во 2020 година.

Пред изрекувањето на пресудата, судијата Амита Мехте му рече на Роудс дека тој е постојана закана за САД и дека „сака демократијата во оваа земја да се сврти кон насилство“.

„Во моментот кога ќе бидете ослободени, кога и да е тоа, ќе бидете подготвени да земете оружје против вашата влада“, рече Мехта, од кого обвинителите побараа да го осуди Родос на 25 години затвор.

Роудс порачал дека е „политички затвореник“ и ги критикувал обвинителите и администрацијата на Бајден.

Судијата се согласи со барањето на обвинителите за таканаречено „засилување на тероризмот“ – што може да доведе до подолг затвор – под аргументот дека „Чуварите на заклетвата“ се обиделе да влијаат на владата преку „заплашување или принуда“. Судиите претходно во помалку сериозни случаи за 6 јануари ги одбија ваквите барања.

Роудс, поранешен војник и дипломиран правник на Јеил, беше првото лице кое беше обвинето, а потоа и осудено за бунтовнички заговор за настаните од 6 јануари 2021 година. Тоа обвинение вклучува два елементи – заговор и бунт. Заговор е договор меѓу две или повеќе лица за извршување на кривично дело, а бунтот се дефинира како поттикнување или заговарање побуна против воспоставената влада.

Казната на Роудс е најдолга досега во стотиците случаи кои беа процесуирани поради упадот во Капитол.

Повеќе од 1.000 поддржувачи на Трамп се уапсени за нивната улога во нападот врз Конгресот, но повеќето од нив се соочија со помалку сериозни обвиненија од оние против Роудс и другите „Чувари на заклетвата“.

Слични содржини