Европскиот совет го осуди нападот на Иран врз Израел и повика на забрзување на воената помош за Украина

од Vladimir Zorba

Европскиот совет, извршното тело на Европската унија, на вонредниот дводневен самит во Брисел го осуди неодамнешниот напад на Иран врз Израел, најавувајќи дополнителни санкции против Техеран и ја нагласи потребата да се забрза и интензивира потребната воена помош за Украина. .

Во усвоените заклучоци за Украина, Блискиот Исток и Турција, Европскиот совет го осуди неодамнешниот напад на Иран врз Израел, нагласувајќи ја поддршката за безбедноста на Израел и најави дополнителни санкции против Иран, особено во однос на беспилотните летала и ракетите.

„Европскиот совет го повикува Иран и неговите сојузници да престанат со сите напади и ги повикува сите страни да покажат екстремна воздржаност и да избегнуваат какви било дејства што би ги зголемиле тензиите“, се вели во соопштението.

Слични содржини