Федерален суд на САД: Пенс мора да сведочи пред порота за разговорите со Трамп

од Vladimir Zorba

Американскиот федерален суд денеска пресуди дека поранешниот американски потпретседател Мајкл Пенс мора да сведочи пред порота за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп непосредно пред настаните од 6 јануари 2021 година, кога поддржувачите на Трамп упаднаа во Капитол.

Според Ројтерс, во пресудата се наведува дека Пенс сепак може да одбие да одговори на прашања за неговите постапки во тој период и дека Пенс има право на жалба на одлуката.

Си-Ен-Ен објави дека оваа пресуда е победа за специјалниот советник Џек Смит, кој претходно оваа година го повика Пенс да сведочи и да објави документи.

Слични содржини