Honda повлекува 250.000 автомобили во САД

од Vladimir Zorba

Јапонската Honda повлече речиси 250.000 возила во САД откако беше откриено дека клиповите во нивните мотори лесно може да откажат, што ќе предизвика застој на моторот и ќе го зголеми ризикот од сообраќајна несреќа.

Повлекувањето вклучува одредени модели на Honda Pilot од 2018 и 2019 година и мини комбиња Odyssey, како и одредени пикапи Ridgeline од 2017 и 2019 година, пренесува АП.

Дополнително, поканети се сопствениците на одредени „Akura TLX“ од 2015 до 2020 година и SUV модели „Akura MDX“ од 2016 до 2020 година.

Според документите објавени во петокот од страна на Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата, Honda рече дека клиповите во моторот може да се истрошат и да се заглават поради дефект во производството, што може да ги оштети моторите, предизвикувајќи моторите да работат неправилно или да откажат. ризик од пожар, судир или повреда.

Слични содржини