Хроничен стрес: 5 скриени симптоми

од Vladimir Zorba

Стресот е природна реакција на телото на неповолни околности, кои сме ги наследиле од нашите далечни предци. Во античко време, тој им помагал на луѓето да победат во борба против животно, да избегаат од опасност. Акцијата им давала оддишка на емоциите и овозможила да се постигнат резултати. Денес, одговорот „бори се, замрзни или бегај“ е ирелевантен, бидејќи состојбите на анксиозност обично не се поврзани со физичка закана. Човекот „акумулира“ стрес во себе, без да му дава излез. Сè останува на ниво на биохемиски процеси кои предизвикуваат опасни болести како што се миокарден инфаркт, дијабетес мелитус и други.

Хроничен стрес: Како се поврзани стресот и хормоните?

Хормоните ги регулираат метаболичките процеси во телото. Нерамнотежата на овие супстанции е директен пат до болеста. И еден од факторите што доведува до тоа може да биде продолжен, хроничен стрес. Вообичаено, кога некое лице ќе наиде на вознемирувачки околности, неговиот нервен и хормонален систем се активираат. Првиот што реагира е хипоталамусот кој ја регулира работата на ендокрините жлезди. Тој им дава „команда“ на надбубрежните жлезди и хипофизата: започнува производството на хормоните на акутната фаза – адреналин и норепинефрин. Кога сите системи се во режим на подготвеност, на ред е кортизолот.

Ако стресот е краткотраен, биохемиските процеси постепено се враќаат во нормала. Постојаниот престој во состојба на анксиозност води до фактот дека производството на хормони не запира, што негативно влијае на метаболизмот воопшто. И не е неопходно да имате низа настани во вашиот живот кои го загрозуваат вашето постоење. Доволно е да „промовирате“ непријатни мисли за напорниот шеф или недостаток на пари во вашата глава. Телото ги чита овие мисли како вистинска опасност и ослободува хормони на стрес. Ако надбубрежните жлезди мора да работат речиси без престан, тие се зголемуваат. Хипертрофиран орган произведува уште повеќе хормони. И така тој паѓа во маѓепсан круг од кој е тешко да се излезе. Понекогаш човек не сфаќа дека е во состојба на хроничен стрес.

Како да го препознаете?

1. Лошо држење и сало на стомакот

Експертите претставија концепт – таканаречен „желудник на кортизол“. Дали стресот може да предизвика таложење на масни наслаги околу половината? Механизмот овде е многу покомплициран: поентата е дека дишењето се менува под стрес. Станува брзо и плитко. Бидејќи се менува целата механика на дишењето, на крајот може да се формира слабост на предниот абдоминален ѕид, бидејќи интраабдоминалниот притисок не е рамномерно распределен. Резултатот е испакнат стомак. Патем, постои таканаречена стресна положба: вратот оди напред, се наведнуваме. Затоа е толку важно правилно да го држите телефонот на висина на очите и да не ја навалувате главата кон екранот, претворајќи се во прашалник.

2. Хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт

Многумина веројатно се сеќаваат како, пред важни настани, стомакот почнува да се „превртува“ од возбуда. Главниот „виновник“ за настанот е кортизолот. Го запира интестиналниот мотилитет, што може да доведе до нарушувања на столицата. Постои такво нешто како „јадење од стрес“. Кортизолот го зголемува апетитот, желбата за слатки да му дадат повеќе енергија на телото. Овој хормон сам по себе ја зголемува и гликозата што се ослободува од инсулинот. Ова е причината зошто стресот може да игра улога во развојот на дијабетес. Исто така, стресот го успорува метаболизмот и предизвикува зголемување на телесната тежина. Чировите се уште една последица на стресот. Се појавува во позадина на нерамнотежа на парасимпатичкиот и симпатичкиот нервен систем. Парасимпатикот работи во опуштена состојба, ова е начинот на одмор и варење. Кога човек е „заглавен“ во стрес, симпатичкиот систем одговорен за стресот е постојано вклучен. И ова е директен начин да се нарушат функциите на гастроинтестиналниот тракт.

3. Лоша меморија, намалена концентрација

Ако хормоните на стрес се редовно присутни во телото, тие можат да ги оштетат невроните, клетките одговорни за пренос на импулси. Под стрес, бројот на неврони во фронталниот лобус се намалува, а бројот во амигдалата се зголемува. Луѓето имаат потешкотии да се концентрираат, да донесуваат одлуки, да учат нови работи и да станат поемотивни.

4. Мускулни грчеви, главоболка

Кортизолот ги активира мускулите, доведувајќи ги во состојба на напнатост. Тоа е автоматска реакција на телото на болка или повреда. Кога опасноста ќе исчезне, мускулно-скелетниот систем се опушта. Ако напнатоста само се зголемува, мускулите на вратот и рамената се грчат, што доведува до главоболки. Поради непријатни сензации, луѓето ја губат способноста за работа, земаат лекови против болки, затворајќи го маѓепсаниот круг.

5. Раздразливост, апатија, депресија

Ова се последиците од долгорочниот ефект на кортизолот врз централниот нервен систем. Постојаниот стрес ги ослабува внатрешните ресурси и нервниот систем на една личност. Тој „замрзнува“, паѓа во апатија. Кога мозокот е оштетен, се јавува депресија, раздразливост и неможност адекватно да се согледа реалноста.

Како да си помогнете?

Не постои магично апче кое брзо ќе го реши проблемот. Треба да научите како да управувате со стресот. Главната задача во ова прашање е да се вклучи префронталниот кортекс со помош на обука. Ова е дел од мозокот одговорен за планирање, одлучување, изразување на личноста, краткорочна меморија. На пример, си направил нешто. Оценете го резултатот: ви се допаѓа или не. Ако ви се допаѓа, затворете го случајот. Ако не, смислете нова акција. Овој пристап произведува многу допамин. Го стимулира учењето, оди напред и тесно соработува со префронталниот кортекс кај возрасните.

Неопходно е да се анализираат причините за непријатните настани, а не да се критикувате за последиците. Само прифатете го фактот без осудување и размислете зошто се случило. Ова ќе ви овозможи да не ги повторувате грешките во иднина и да избегнувате стресни ситуации. Техниките за управување со стресот вклучуваат и вежби за дишење, танцување, пеење, медитација, јога… Бидејќи создавањето на нови нервни врски е важно за негување отпорност на стрес, можете да се обидете со некоја непозната работа.

Хроничниот стрес е извор на многу болести и нарушувања во организмот. Хормоните играат важна улога во ова. Но, можете да влијаете на биохемиските процеси со подигање на свеста и учење како да се справите со искуствата со техниките за управување со стресот.

Слични содржини