Имате целулит и покрај тоа што немате прекумерна тежина? Откријте зошто е тоа така

од Vladimir Zorba
19,4K прегледи

Целулитот е сало под кожата. Сврзното ткиво е мрежа од влакнести нишки. Кога маснотијата ќе се притисне на кожата, овие нишки се повлекуваат надолу и тоа е она што на кожата и дава дупчиња и испакнатини. Но, зошто слабите луѓе имаат целулит?

Ниту една жена не сака да има целулит, но дури 80 до 90 проценти од нив имаат. Што го предизвикува целулитот, зошто жените се поподложни и како природно да се борат против него?

Зошто најчесто се јавува кај жени?

Верувале или не, целулит имаат и мажите, само поретко. Кај мажите, мастите обично се акумулираат во пределот на стомакот. Но, нивното сврзно ткиво под кожата е исто така различно.

Тестостеронот го стимулира производството на протеини, што прави погуст слој на сврзно ткиво и подебела кожа. Ова го отежнува пробивањето на маснотиите и прави видлива разлика.

Жените произведуваат многу повеќе естроген од тестостерон. И една од многуте функции на естрогенот е да промовира складирање на маснотии. Со подебел слој на маснотии под кожата и послаба мрежа на фиброзно ткиво кое го држи, целулитот кај жените е повидлив.

Покрај структурата и составот на женското тело, постојат и други фактори кои го предизвикуваат:

Лоша исхрана

Без разлика дали сте слаби или со прекумерна тежина, лошите навики во исхраната може да доведат до целулит.

Исхраната богата со заситени и транс масти создава вишок калории кои се складираат како масти. Премногу јаглехидрати и шеќери исто така се депонираат како масти. А вишокот сол може да го влоши изгледот на целулитот со тоа што предизвикува задржување на течности.

Физичка активност

Физичката активност ги согорува мастите. Кога не сте активни, го губите тонусот на мускулите, што може да придонесе за позатегнат, потониран изглед, дури и ако има одредена количина на маснотии во телото.

Бавен метаболизам

Метаболизмот е директно поврзан со телесните масти. Кога вашето тело не согорува енергија со брзината што ја внесува, резултатот е складирање на телесни масти кои чекаат да се пробијат низ сврзното ткиво до кожата.

Хормонални промени

Кога нивото на естроген се намалува по менопаузата, производството на колаген исто така се намалува, а кожата станува потенка и помалку еластична. Колагенот всушност го држи целулитот под контрола со тоа што формира цврста, здрава кожа и сврзно ткиво под површината.

Покрај тоа, циркулацијата исто така слабее со возраста, што може да доведе до послабо снабдување со крв на кожата и сврзното ткиво.

Основни совети во борбата против целулитот:

* Изберете урамнотежена исхрана
* Хидрирајте се
* Бидете активни
* Избегнувајте цигари и алкохол
* Одете на масажи
* Користете соодветни креми и лосиони
* Чувајте ги килограмите под контрола

Слични содржини