Инвестицискиот план на ЕУ за Западен Балкан е вреден 30 милијарди евра

од Берта Китинска

Лидерите на Европската унија и земјите од Западен Балкан денеска во Брисел одржаа четиричасовна дискусија за предизвиците на актуелната геостратешка ситуација и начините за дополнително зајакнување на односите меѓу ЕУ и Западен Балкан, соопшти Европскиот совет za инвестиции за помош на регионот.

Откако беше откажана прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и францускиот претседател Емануел Макрон, која требаше да биде посветена на Западен Балкан, изјави високиот претставник на ЕУ. дека средбата „јасно и недвосмислено е перспективата на Западен Балкан и иднината на регионот во Европската Унија“.

Слични содржини