Италија: Започнува кампања за администрирање на четврта доза од вакцината против ковид

од Stefanija Kuzmanovska

Италија наскоро ќе започне кампања за давање на четвртата доза од вакцината против ковид 19 на лица над 60 години.

Ова го соопшти италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца, откако доби „зелено светло“ од здравствените агенции на Европската унија.

Сперанца рече дека владата веќе дала одобрение за 20-те регионални администрации на Италија да започнат кампања за администрирање на четвртата доза од вакцината, по одобрение од националната медицинска агенција АИФА, објави „Ројтерс“.

„Сите научни докази покажуваат дека дополнителната доза од вакцината може во голема мера да ги заштити луѓето, особено слабите и постарите, од хоспитализација“, изјави Сперанца за државната телевизија Раи синоќа.

Во Италија во јули се зголеми бројот на заразени со коронавирусот.

Бројот на заразени на дневна основа минатата недела надмина 100.000 за прв пат од февруари, а се забележува и зголемување на бројот на хоспитализирани лица.

Слични содржини