Ивановски се пласира во четвртфиналето на јуниорскиот Вимблдон

од Берта Китинска

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски првпат ќе игра четвртфинале на најпрестижнот тениски гренслем Вимблдон во јуниорска конкуренција, откако денеска го победи осмиот носител а турнирот, Литванецот Едас Бутвилас, со 6-4, 5-7, 6-0 во осминафиналната рунда.

Во четвртфиналето Ивановски ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Артнак и Роденас.

Слични содржини