Казнет судијата од последниот натпревар на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Судиската комисија на Шпанската фудбалска федерација индиректно ги призна грешките на судијата на последниот натпревар помеѓу Севиља и Реал Мадрид – Гиљермо Куадра Фернандез. За казна, тој е отстранет од учество во меѓу-колото во Ла Лига. Судијата требаше да биде на ВАР на натпреварот меѓу Еспањол и Рајо Ваљекано во четврток, но неговото место ќе го заземе негов колега.

Битката на Рамон Санчез Писхуан во недела ќе биде запаметена со три многу контроверзни ситуации, во кои одлуките на Гиљермо Фернандез се чинеше дека не беа исправни. Во 18. минута гостите побараа пенал за играње со рака на Диего Карлос, но таков не беше досуден.

20 минути подоцна, судијата како да му одбрани црвен картон на играчот од средниот ред на Реал, Едуардо Камавинга.

Во 74. минута при 2:1 во корист на Севиља, голот на Винисиус Јуниор не се броеше откако Фернандез реши дека напаѓачот игра со рака.

Предметниот судија е роден во Мадрид и оваа сезона одигра 12 натпревари за шпанската елита. Три од нив се со учество на „белите“ – против Леванте (3:3 во август), против Еспањол (пораз од 1:2 во октомври) и онаа со Севиља сега.