Леклер на врвот на крајот од тестот во Бахреин, Саинц со најдобриот круг во неделата

од Vladimir Zorba

Возачот на Ферари, Шарл Леклер се најде на врвот на поредокот на крајот од последниот ден од единствениот претсезонски тест во Формула 1 во 2024 година на патеката Сахир во Бахреин.

Пилотот од Монако постигна 1:30.322 на гумите C5 два и пол часа пред крајот на тестот за да биде прв во пласманот за денот. Сепак, тој не успеа да го забележи најдобриот круг за тестот во целина. Остана во посед на неговиот колега Карлос Саинц, кој вчера во слични услови, но со Ц4, забележа 1:29.921.

Денешниот круг на Леклер е втор најсилен во неделата и го победи Џорџ Расел за 0,046 секунди. Британецот ги користеше пневматиците C4 во својот најбрз круг, но тоа се случи 17 минути пред крајот на денот кога температурите веќе беа намалени, а потисокот на патеката беше зголемен.

Водечката тројка на крајот на денот ја заокружи Гуанју Џоу, кој заостана зад Леклер за 0,325. Кинескиот возач на Заубер го постави својот најдобар круг веднаш по Расел и исто така се одлучи за пневматиците C4.

Светскиот шампион Макс Верстапен исто така заостануваше 0,108 зад Џоу, чиј врвен резултат беше забележан на малку поцврстите гуми C3 пред да зајде сонцето. Јуки Цунода од Рејсинг Булс го заврши тестот на петтото место, а како Расел и Џоу, Јапонецот исто така користеше Ц4 во својот најбрз круг, кој беше забележан по зајдисонце.

Последниот тест ден беше единствениот во кој сите тимови ја поминаа психолошката граница од 100 круга. Најмногу километража оствари тимот на Хаас, чиј возач Кевин Магнусен извозе вкупно 169 круга во текот на денот. На спротивниот пол беше Алпин, кој комплетираше „само“ 102 круга. Мекларен имаше многу лошо утро, Ландо Норис извозе само 20 кругови поради проблем со спојката, но тимскиот колега Оскар Пјастри попладнето успеа да ги надомести изгубените километри со своите 91 круг.

Сезоната во Формула 1 во 2024 година започнува следната недела со Големата награда на Бахреин. Стартот на „Сахир“ ќе биде в сабота, а тренинзите и квалификациите пред него ќе бидат во четврток и петок.

Слични содржини