Лидерите на северноевропските земји ја потврдија поддршката за Украина на самитот во Осло

од Stefanija Kuzmanovska

Лидерите на северноевропските земји на вториот самит Украина-Северна Европа во Осло ја потврдија својата непоколеблива поддршка за Украина, се вели во заедничкото соопштение.

„Ние, лидерите на земјите од Северна Европа, ја потврдуваме нашата непоколеблива поддршка за Украина. Ја изразуваме нашата длабока почит и благодарност за издржливоста и духот на украинскиот народ, војниците и раководството. Украина, која се спротивставува на руската агресија речиси една деценија, вклучително и повеќе од 650 дена целосна војна, продолжува да покажува извонредна решителност во остварувањето на своето неотуѓиво право на самоодбрана“, се вели во заедничката изјава објавена на веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Лидерите на нордиските земји истакнаа дека отпорот на Украина е борба за заедничка безбедност и основните принципи на меѓународното право, поради што земјите од Северна Европа ѝ пружија значителна воена, цивилна и хуманитарна помош на Украина, се додава во соопштението, пренесува „Укринформ“.

Слични содржини