Лукашенко: Го прележав омикрон, ништо страшно, живејте нормално

од Nikola Popovski

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, објави дека повторно се заразил со Ковид-19, но овој пат бил заразен со сојот омикрон.

-Забележуваме дека омикрон е друг вид на вирус. Ми се чини дека се префрли на обичниот грип. Зборувам како човек кој е заразен по втор пат, овој пат со омикрон, рече Лукашенко во разговор со претседателот на руската Република Тува, Владислав Ховалиг, кој го објави канал на Телеграм „Pool One“..

Според зборовите на белорускиот претседател, овој сој не предизвикува пневмонија и изјавил дека се заразил, а речиси и не забележал дека е заразен. Дури на крајот, кога го направил тестот, открил дека е заразен.
Лукашенко смета дека Русија ја направила вистинската тактика во борбата против пандемијата.

0Русија му пристапи на вирусот на вистински начин и најчесто се спроведуваат амбулантски третмани. Овој вирус не е толку опасен. Се разбира, постарите луѓе се поподложни на вируси, како и луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни болести, шеќер, болните од рак и астматичарите, изјавил Лукашенко, пренесува агенцијата Белта.

Тој додаде дека, се разбира, потребно е луѓето да се заштитат, но не треба многу да се грижат, туку едноставно да живеат.

Претходно, Лукашенко објави дека на крајот на јули 2020 година го победил Ковид-19 без никакви симптоми. Во есента 2021 година, тој рече дека е подготвен да се вакцинира, но ќе ја чека белоруската вакцина, која треба да биде пуштена во цивилен сообраќај во 2023 година.

Слични содржини