„Марка“: Барса одлучи да го избрка Куман

од Vladimir Zorba

По уште еден разочарувачки натпревар против Гранада (Барса израмни на 1: 1 едвај во судиското продолжение), сигурно е дека каталонскиот тренер Роналд Куман ќе го напушти клубот.

Холанѓанецот ја нема поддршката од навивачите, медиумите, но што е најважно, претседателот на клубот, Жоан Лапорте. Холанѓанецот, кој беше легенда на Блауграна, беше донесен во ерата на поранешниот шеф Жосеп Марија Бартомеу и е во клубот само затоа што Барса е во финансиски хаос и ниту еден врвен тренер навистина не се обидува да го замени Холанѓанецот.

На Лапорта не му се допаднаа изјавите на Куман по дебаклот во Лигата на шампионите против Баерн на „Камп Ноу“.

„Ние сме таму каде што сме, ги имаме играчите што ги имаме и ова е вистинската состојба. Но, верувам дека овие млади играчи ќе бидат добри за две или три години“, изјави Холанѓанецот минатата недела и искрено ги изнервира Лапорта и навивачите.

Тој ја призна својата беспомошност, им даде на сите до знаење дека Барса веќе не е во кругот на најголемите и покажа слабост. Истото го направи и синоќа по шокантното реми со Гранада.

„Факт е дека Барселона повеќе не е тимот како што беше пред осум години“.

Марка пишува дека веднаш по таа изјава на прес -конференцијата по натпреварот, Лапорта донел одлука Куман да замине.

Слични содржини