Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / Митинзите во Кишињев на поддржувачите и противниците на обединување со Романија завршија мирно

Митинзите во Кишињев на поддржувачите и противниците на обединување со Романија завршија мирно

bc8dd8e5f0957e1bb9047cdc1b3edf8c

Неколку илјади поддржувачи на обединувањето со Романија маршираа од центарот на главниот град на Молдавија Кишињев до станицата. Тие извикуваа слогани “Сакаме обединување сега!” И “Бесарабија – романска земја!”.
Младите учесници во контра-демонстрациите викаа : “Кој сака обединување – тој отскокнува”, раскажува дописник на ТАСС од местото.

Претходно организаторите на маршот – граѓанската платформа Actiunea-2012, вклучувајќи невладини организации и од двете страни, ветија дека ќе извадата низ улиците до 50 илјади луѓе. Сепак, според полицијата, во демонстрациите учествувале околу 2 илјади лица.

loading...