Актуелно
Почетна / Спорт / Монфис за дисквалификацијата на Ѓоковиќ: Организаторот заврши добра работа затоа што буквално го почитуваше правилото

Монфис за дисквалификацијата на Ѓоковиќ: Организаторот заврши добра работа затоа што буквално го почитуваше правилото

Францускиот тенисер Гаел Монфилс е уште еден во долгата низа спортисти од кои било побарано да ја коментираат дисквалификацијата на најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ за време на Отвореното првенство во САД.

Ѓоковиќ беше дисквалификуван откако ненамерно ја погоди линиската судијка на Лаура Кларк во вратот при 11-от гем од првиот сет на мечот од осминафиналето против Шпанецот Пабло Карено Буста.

„Многу ми е жал за Новак. Бев изненаден од она што се случи. Организаторот заврши добра работа затоа што буквално го почитуваше правилото. Многу тешко да се пожалиш откако ќе го погледнаш видеото поубаво,“ истакнал Монфилс.

Монфилс го пропушти УС Опен, па се враќа на тенисот во второто коло на Мастерсот во Рим, каде се среќава со Германецот Доминик Кепфер.

loading...