Мурињо нарачал 60 пици како награда за победа на почетокот на Серија „А“

од Vladimir Zorba

Фудбалерите на Рома со тесна победа на гостувањето кај Салернитана ја отворија новата сезона во Серија А, а колку тој триумф му значеше на Жозе Мурињо доволно говори и наградата која им ја додели на сите во тимот по натпреварот.

Мурињо нарача 60 пици за играчите и целиот стручен штаб, покажувајќи уште еднаш како знае да ги награди своите фудбалери и соработници за добро завршената работа.

Да потсетиме, минатата сезона Мурињо му купи патики на младиот Феликс Афени-Дјан, кои беа голема желба на напаѓачот откако го постигна деби голот за „волците“.

Летово во Рома пристигнаа и српските фудбалери Немања Матиќ и Миле Свилар. Матиќ влезе од клупата во 68. минута од натпреварот, додека голманот цел натпревар седеше на клупата.

Слични содржини