На Чарлс му недостасуваат внуците и сака да се смири со синот и Меган

од Vladimir Zorba

Принцот Чарлс (73) одлучил да се смири со својот син Хари (37) со тоа што го поканил семејството да остане со него следниот пат кога ќе ја посетат Велика Британија.

Принцот од Велс изразил голема желба да поминува време со своите внуци, бидејќи не го видел Арчи од свои шест месеци и никогаш не ја запознал внуката од неговиот син Хари и сопругата Меган Маркл (40), Лилибет Дијана, која е родена во јуни, пишува „Мирор“.

Планот на Чарлс можеби нема да се оствари затоа што Хари сугерираше дека враќањето би било преголем личен ризик поради неговата безбедносна ситуација.

Имено, Хари тврди дека не може да се врати дома откако со решение му е одземено правото на лична заштита на членовите на кралското семејство по напуштањето на кралското семејство.

Се сметаше дека Хари и Меган дефинитивно ќе се потрудат да присуствуваат на настаните за прослава на платинестиот јубилеј на кралицата во јуни.

Се верува дека Хари им рекол на членовите на семејството дека ќе присуствува на комеморацијата на неговиот покоен дедо принцот Филип во Вестминстерската опатија, закажана за април.

Хари одлучи да ја тужи британската влада и поднесе тужба за преиспитување на одлуката.

Принцот Чарлс, според извори блиски до семејството, одржал неколку добродушни и пријатни видео повици со својот син, Меган и децата во последните неколку месеци.

– Принцот од Велс беше тажен што немаше можност да помине време со своите внуци, кои навистина му недостигаат. – изјавија извори блиски до семејството.

Тие додаваат дека тоа е нешто од кое принцот се надева дека ќе се ослободи и затоа им понудил на Хари, Меган и на децата да останат со него доколку сакаат, кога и да се вратат дома во Британија.

Слични содржини