НА ДЕНЕШЕН ДЕН ОТКРИЕН ПРВИОТ ЗАРАЗЕН СО КОРОНА ВО ВУХАН: Дали Кинезите ја сокриле ВИСТИНАТА?

од Stefanija Kuzmanovska

Си-Ен-Ен објави ексклузивни документи во кои се наведува значителни неуспеси на Кина на почетокот на епидемијата на коронавируси.

Документите кои протекоа од кинеската провинција Хубеи покажуваат дека Кина покажала помал број на заразени со коронавирус, дека биле потребни неколку недели за да се дијагностицираат нови случаи и не ја информирале јавноста за шпицот на сезоната на грип во Хубеи во декември минатата година, што се совпаѓа со времето за кое се сомнева дека првите случаи на коронавирус навистина се појавиле во Кина, пишува Си-Ен-Ен.

Во извештајот со етикета „внатрешен документ, доверлив“, локалните здравствени власти во провинцијата Хубеи, каде првпат бил откриен вирусот, на 10 февруари навеле вкупно 5.918 новооткриени случаи, што е двојно повеќе од официјалниот јавен број на потврдени случаи.

Таа поголема бројка не беше објавена во тоа време, а се чини дека Кина ги презентирала податоците за да се намали сериозноста на епидемијата.

Претходно непознатата бројка се наоѓа во серија откритија содржани на 117 страници протечени документи од провинцискиот центар за контрола и превенција на болести Хубеи, кои тој ги поседува и чија автентичност е потврдена од Си-Ен-Ен.

Кина жестоко ги отфрли обвинувањата на Соединетите држави и другите западни влади дека намерно ги криела информациите за вирусот, тврдејќи дека е искрена кон светот уште од избувнувањето. Сепак, иако документите не даваат докази за намерен обид да се сокријат наодите, тие откриваат голем број недоследности во она за што властите биле свесни и што било откриено во јавноста.

Документите, кои го опфаќаат нецелосниот период помеѓу октомври 2019 година и април годинава, укажуваат на нефлексибилен здравствен систем ограничен од бирократијата од врвот надолу и постапки што не беа подготвени за решавање на кризата што изби. Во неколку критични моменти во раните фази на пандемијата, документите обезбедуваат јасни докази и укажуваат на образец на институционални неуспеси, пишува Си-Ен-Ен.

Една од највпечатливите точки на податоците се однесува на бавноста со која се дијагностицираат локални пациенти со ковид-19. Иако властите на Хубеи го претставија својот третман на првичната епидемија во јавноста како ефективен и транспарентен, документите покажуваат дека локалните здравствени власти се потпираат на несоодветни механизми за тестирање и пријавување на нови случаи.

Извештајот во документите од почетокот на март покажува дека просечното време помеѓу појавата на симптомите до потврдена дијагноза е 23,3 дена. Експертите за Си-Ен-Ен изјавија дека ова значително го отежнува следењето на болеста и борбата против неа.

Кина, од друга страна, одлучно ги бранеше своите постапки по избувнувањето на епидемијата. На прес-конференција на 7 јуни, Кинескиот државен совет објави Бела книга во која се вели дека кинеската влада секогаш објавувала информации за епидемијата на „навремен, отворен и транспарентен начин“.

Си-Ен-Ен ги контактираше кинеското Министерство за надворешни работи и Националната здравствена комисија, како и Комисијата за здравство на Хубеи, која го надгледува провинцискиот ЦДЦ, за да ги коментираат откритијата откриени во документите, но не добија одговор.

Здравствените експерти велат дека документите јасно покажуваат што Кина знаела за епидемијата на коронавирус во првите месеци.

„Јасно е дека тие не беа во право, и ние не зборуваме само за грешките што се случуваат кога имате работа со нов вирус – туку и за бирократските и политички мотивирани грешки во начинот на кој тие се справија со епидемијата“, рече Јанжонг Хуанг, висок соработник за глобално здравство при Советот за надворешни односи, кој многу пишуваше за јавното здравство во Кина.

„Имаше глобални импликации“, додаде тој.

Денес, на 1 декември, се навршува една година откако првиот познат пациент покажа симптоми на болеста во главниот град на провинцијата Хубеи, Вухан, според клучното истражување на медицинското списание „Лансет“.

Во исто време за кое се верува дека тогаш се појавило во Кина, документите покажуваат дека се одвивала друга здравствена криза: Хубеи се соочувал со значителна епидемија на грип. Ова предизвика зголемување на случаите за 20 пати повеќе од нивото забележано во претходната година, покажуваат документите. Сето ова извршило дополнителен огромен притисок врз веќе оптоварениот здравствен систем.

„Епидемијата на грип, како што забележаа официјалните лица во документот, не беше присутна само во Вухан во декември, туку беше највисока во соседните градови Јичанг и Ксијанинг. Останува нејасно какво влијание или поврзаност имаше епидемијата на грип врз епидемијата на коронавирус. И додека во документите нема конкретни конкретни докази дека се поврзани двете паралелни кризи, информациите за тоа колку всушност била сериозна сезоната на грип во Хубеи, допрва треба да бидат објавени во јавноста.

Истекувањето на документите што ги покажуваат првите податоци за коронавирусот во Кина се доказ во време кога САД и ЕУ го зголемуваат притисокот врз Кина да соработува целосно со Светската здравствена организација за откривање на изворот на пандемијата што се прошири на секој агол на светот и зарази повеќе од 60 милиони луѓе, додека починале 1,46 милиони луѓе.

Документите биле дадени на Си-ен-ен од „свиркач“ кој побарал анонимност. Тој рекол дека работи во кинескиот здравствен систем и е мотивиран да ја открие вистината што е цензурирана и да им оддаде почит на колегите кои исто така проговориле.

Документите беа разгледани од шест независни експерти кои ја испитаа вистинитоста на нивната содржина во име на Си-Ен-Ен. Еден експерт со блиски врски со Кина пријавил дека видел некои од извештаите за време на доверливо истражување претходно оваа година. Европски службеник за безбедност со познавање на кинеските внатрешни документи и процедури, исто така, потврди за Си-ен-ен дека досиејата се оригинални.

Метаподатоците од датотеките што ги гледа Си-Ен-Ен содржат имиња на службеници на ЦДЦ како модификатори и автори. Датумите за создавање метаподатоци се усогласени со содржината на документите. Извршена е и дигитална форензичка анализа за да се тестира нивниот компјутерски код според наводното потекло. Сара Морис, од Одделот за дигитална форензика на Универзитетот Кранфилд во Велика Британија, рече дека нема докази дека податоците биле манипулирани.

Документите покажуваат широк спектар на податоци за два специфични дена, 10 февруари и 7 март, кои се значително во спротивност со она што Кина го зборуваше тогаш во тоа време.

На 10 февруари, кога Кина пријави 2.448 нови потврдени случаи низ целата земја, документите покажуваат дека Хубеи всушност циркулирале вкупно 5.918 новопријавени случаи. Внатрешниот број е поделен на подкатегории и дава увид во целосниот опсег на тогашната методологија на Хубеи.

Според извештајот има 2.345 „потврдени случаи“, 1.772 „клинички дијагностицирани случаи“ и 1.796 „сомнителни случаи“.

Од сето ова може да се заклучи дека светот од Кина добил пооптимистички податоци од оние што биле во реалноста.

loading...

Слични содржини