Наместо отказ, нов договор: Вест Хем сака да го задржи Мојс

од Vladimir Zorba

Во клубот од источен Лондон не цветаат рози. Вест Хем не победи на претходните осум натпревари, а раководството на клубот му понуди нов договор на шкотскиот стручњак.

Дека раководството на клубот нема идеја како да ја обликува иднината, покажува и фактот што повторно немаат алтернатива за шеесетгодишниот шкотски стручњак кој во последно време бележи такви резултати што секој друг клуб во Премиер лигата би реагирал со отпуштање на тренерот.

Навивачите се многу незадоволни од играта, на последните три натпревари клубот од Лондон загуби исто толку, не постигна ниту еден гол, а прими дури 11. Пораз од 6:0 од Арсенал на сопствениот стадион би бил во здрава средина (што Вест Хем сигурно не е) доволна за промена на тренерот, но не и за Дејвид Саливан, сопственикот на „чеканите“.

Навистина, Мојс забележа извонредни резултати со Вест Хем, пред се во Европа со освојувањето на Конференциската лига, но не живее од старата слава. Вест Хем е непрепознатлив од почетокот на новата година и нешто би морало да се промени, можеби дури и управата.

Шкотскиот стручњак изјави дека до крајот на актуелната сезона ќе размисли дали ќе ја прифати понудата за продолжување на соработката со клубот од Лондон. Вест Хем моментално е деветти во Премиер лигата со 36 бодови, додека во Лига Европа во осминафиналето ќе се соочи со Фрајбург.

Слични содржини