НАСА објави ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ЗА НЛО. Ова се ГЛАВНИТЕ ЗАКЛУЧОЦИ!

од Vladimir Zorba
305 прегледи

Истрагата на НАСА за стотици наводни видувања на НЛО не најде докази дека зад необјаснетите појави стојат вонземјани, но американската вселенска агенција исто така не можеше да ја исклучи можноста. Ако вистината е таму надвор, овој долгоочекуван извештај не нуди убедливи докази, пишува Би-Би-Си.

Но, извештајот посочи дека НАСА ќе го истражи она што го нарекува UAP (Неидентификувани аномални феномени) со подобрена технологија и вештачка интелигенција. Администраторот на НАСА, Бил Нелсон, рече дека американската вселенска агенција не само што ќе ја преземе водечката улога во истрагата за можни инциденти со UAP, туку и ќе ги сподели податоците со поголема транспарентност.

Извештајот се состои од 36 страници со прилично технички и научни набљудувања, па еве неколку клучни информации.

Нема докази дека вонземјаните постојат, но би можеле

На последната страница од извештајот се наведува дека нема причина да се заклучи дека вонземски извори стојат зад стотиците видувања на UAP кои НАСА ги истражувала. „Сепак, овие објекти мораа да патуваат низ нашиот Сончев систем за да стигнат овде“, се вели во извештајот.

Иако извештајот не заклучи дека постои вонземски живот, НАСА не ја исклучи можноста „потенцијално непозната вонземска технологија да работи во атмосферата на Земјата“.

Ограничена количина на UAP податоци

Никола Фокс, администратор на Дирекцијата за научна мисија на НАСА, рече: „UAP се една од најголемите мистерии на нашата планета“, најмногу поради недостатокот на висококвалитетни податоци. И покрај многуте пријавени видувања на UAP, Фокс рече дека обично нема доволно податоци што може да се користат за да се донесат дефинитивни научни заклучоци за природата и потеклото на UAP.

Фокс објави дека НАСА назначила нов директор за истражување на UAP за да воспостави база на податоци за да ги процени идните податоци. Директорот ќе користи вештачка интелигенција и машинско учење во процесот на собирање и анализа на податоци.

НАСА анализира фотографии од „вонземјани“ од Мексико

Дописникот на Би-Би-Си, Сем Кабрал, побара коментар на панелот на НАСА за серијата фотографии од наводни вонземјани кои им беа претставени на мексиканските власти претходно оваа недела.

Самопрогласениот експерт за НЛО, Хаиме Маусан пред Мексиканскиот конгрес претстави, како што рече, два антички „нечовечки“ вонземјански трупови. Тој тврди дека телата биле пронајдени во Куско, Перу во 2017 година и дека радиокарбонското тестирање утврдило дека се стари 1.800 години.

Автентичноста на примероците беше дочекана со голем скептицизам во научните кругови, а самиот Маусан претходно имаше тврдења за вонземски живот кои подоцна беа побиени.

Научникот на НАСА д-р. Дејвид Спергел изјави за Би-Би-Си: „Направете ги примероците достапни на светската научна заедница и ќе видиме за што се работи“.

Идентитетот на новиот шеф на НЛО останува тајна поради заканите

Назначен е директор на НАСА за истражување на UAP, но неговиот идентитет останува тајна. Деталите за улогата и колку ќе биде платен останаа невообичаено нејасни за време на брифингот во четвртокот, бидејќи НАСА вети дека ќе биде потранспарентна во врска со истражувањето на UAP.

Една од причините може да биде и заштитата на новиот директор од евентуално јавно малтретирање. д-р. Даниел Еванс, помошник администратор за истражување на НАСА, рече дека членовите на истражувачкиот панел на UAP добивале вистински закани.

Тој рече дека НАСА исклучително сериозно ја сфаќа безбедноста на тимот и дека заканите биле причина за одлуката да не се објави името на водачот на истражувањето на UAP.

НАСА препорачува користење на алатки за вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција и машинското учење се суштински алатки за идентификување на UAPs, се вели во извештајот. На јавноста исто така се гледа како на критичен аспект на разбирањето на UAP. НАСА објави дека еден од нејзините најголеми предизвици за подобро разбирање и идентификување на UAP е недостатокот на податоци и дека има за цел да ја пополни таа празнина со техники за собирање.

Ова вклучува отворени апликации базирани на паметни телефони и други метаподатоци за паметни телефони од бројни набљудувачи ширум светот. Во моментов, не постои стандардизиран систем за собирање и организирање на цивилни извештаи за UAP, се наведува во извештајот, што резултира со оскудни и нецелосни податоци.

Слични содржини