Нов напад со дрон врз Москва, погодена руската воена база на Крим

од Vladimir Zorba

Русија извести за нов напад со беспилотно летало врз Москва во раните утрински часови во саботата, додека ГУР извести дека украинско беспилотно летало удрило во руска воена база длабоко во анектираниот Крим во петокот.

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин изјави дека дронот бил соборен од противвоздушни одбранбени системи над областа Истра во Московската област.

Трите главни аеродроми во Москва, Шереметјево, Домодедово и Внуково, потоа ги прекинаа летовите, јави новинската агенција ТАСС.

Украинските разузнавачки претставници соопштија дека нападот ја погодил руската 126-та крајбрежна одбранбена бригада со седиште во Перевалној, град на повеќе од 200 километри од територијата под контрола на Украина. „Потврдуваме дека е погодена“, изјави портпаролот на ГУР, Андриј Јусов, според украинскиот медиум Liga.Net.

„Луѓето – не само на украинското копно, туку и на Крим – мора да знаат и да веруваат дека нашата победа и нивното ослободување не е далеку“, рече шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов за нападот во петокот.

Жителите на Перевалној, објавувајќи на апликацијата за пораки „Телеграм“, пријавија дека слушнале експлозии од воена база и наведоа дека има жртви.

„Две лица загинаа на стрелиштето, едното е пренесено во болница во тешка состојба. Ова се информации одозгора, од полигонот за стрелање“, вели корисник со прекар Абдул Хас, чија профилна слика покажува човек во маскирна униформа.

Слични содржини