Нови напади врз седиштето на руската Црноморска флота

од Vladimir Zorba

Еден ден по успешниот украински напад врз седиштето на руската црноморска флота, повторно одекнаа експлозии на полуостровот Крим, кој Русија илегално го анектираше во 2014 година.

„Според првите информации, во Севастопол работела противвоздушна одбрана“, напиша во саботата наутро рускиот шеф на окупираната територија Михаил Развошеев на Телеграм.

Фрагменти од проектил паднале во областа северно од градот, каде што се наоѓа главната база на Црноморската флота, додаде тој. Ова не може да се потврди независно.

Фотографии од облаци од чад во воздухот кружат на социјалните мрежи, што укажува на тоа дека во погодената област се наоѓа руско складиште за муниција.

Слично е на нападот во петокот кога руската страна првично зборуваше само за пад на фрагменти од проектил, но на крајот украинскиот напад се покажа многу поуспешен: украинските проектили сериозно оштетија важна и симболична зграда на руската морнарица.

Сè уште не е познато колку воен персонал загинал или е ранет во нападот во петокот.

Руските власти потврдија дека едно лице загинало, но подоцна ја коригираа таа информација и велат дека само едно лице се води за исчезнато.

Шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов подоцна во интервју изјави дека најмалку девет Руси се убиени, а 16 се ранети, вклучително и генерали.

Војната на Русија против соседна Украина во петокот влезе во својот 20-ти месец.

Бродовите на руската Црноморска флота редовно истрелуваат ракети врз украинските градови.

Во последните неколку недели, украинската армија постојано ги оштетуваше руските воени објекти – меѓу другото и на Крим.

Слични содржини