Омикрон вртоглаво го зголемува бројот на заразени-нови мерки нема

од Берта Китинска
453 прегледи

Комисијата за заразни болести на редовниот состанок одново ќе ја разгледува потребата од кратење на времето за самоизолација за асимптопамтските случаи од 10 на 7 дена.

„На состанокот Комисијата за заразни болести ја разгледуваше и евентуалната можност за промена на почетокот на второто полугодие од учебната 2021/2022 година. Одлуката по овој предлог ќе биде донесена непосредно пред почетокот на второто полугодие, бидејќи клучно ќе биде каква е епидемилошката состојба во државата,“ се наведува во соопштението на министерството за здравство.

Дополнително новиот сој Омикрон кој зема замав и вртоглаво го зголемува бројот на заразени тоа го покажува и анализата на Институтот за јавно здравје. Таму се секвенционирани 152 примерока на Сарс-Ков 2 и од нив кај 68 проценти е детектирана токму оваа варијанта. Заразени со омикрон има во Скопје, Охрид, Кочани, Тетово, Велес, Пехчево, Штип, Гевгелија, Кавадарци, Виница, Неготино и во Битола.

Новиот сој го заобиколува имунитетот стекнат од прележување – во периодот од 3 јануари до 9 јануари пријавени се дури 946 реинфекции, што претставува зголемување за седум пати, споредено со претходната недела.

Најмногу се разболуваат младите, оние од 20 до 30 и меѓу 30 и 40 години, а најмалку децата до девет години.

Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333.

Слични содржини