Откриени годишните плати на возачите во Формула 1 – ќе ве шокира колку заработуваат некои!

од Vladimir Zorba

Макс Верстапен е најплатен Формула 1 возач во 2024 година, а негов главен ривал на таа листа е Луис Хамилтон.

Актуелниот шампион ќе заработи 55 милиони долари во Ред Бул, додека возачот на Мерцедес, Хамилтон, потпиша нов договор со тимот за да ја заврши својата последна сезона на 45 милиони, бидејќи седумкратниот шампион во Ф1 потоа ќе се пресели во Ферари, каде што најверојатно да заработува околу 100 милиони долари годишно, вклучувајќи бонуси!

Не е лош ниту Шарл Леклер од Ферари, кој зема 34 милиони долари.

RacingNews365 разговараше со различни извори за да добие преглед на проценетите плати на сите Ф1 возачи. Ова се однесува на годишниот приход, без бонуси, што тие ги добиваат од нивниот тим. Ова не вклучува договори со лични спонзори или бонуси за перформанси од тимови.

Плата на возачи во милиони долари и времетраење на договорот

Макс Верстапен, Ред Бул Рејсинг, 55 милиони долари, 2028 година.
Луис Хамилтон, Мерцедес, 45, 2025 година.
Шарл Леклер, Ферари, 34, 2028 година.
Ландо Норис, Мекларен, 20, 2025 година.
Џорџ Расел, Мерцедес, 18, 2025 година.
Фернандо Алонсо, Астон Мартин, 18, 2024 година.
Чеко Перез, Ред Бул Рејсинг, 14, 2024 година.
Карлос Саинц, Ферари, 12, 2024 година.
Валтери Ботас, Тим Ф1 на влоговите, 10, 2024 година.
Даниел Рикиардо, Visa Cash App RB, 7, 2024 година.
Естебан Окон, Алпски, 6, 2024 година.
Пјер Гасли, Алпски, 6, 2024 година.
Оскар Пјастри, Мекларен, 6, 2026 година.
Кевин Магнусен, Хаас Ф1, 5, 2024 година.
Александар Албон, Вилијамс, 3, 2024 година.
Ленс Строл, Астон Мартин, 3, неограничено
Нико Хулкенберг, Хаас Ф1, 2, 2024 година.
Гуанју Џоу, Тим Ф1 на влоговите, 2, 2024 година.
Јуки Цунода, Visa Cash App RB, 1, 2024 година.
Логан Сарџент, Вилијамс, 1, 2024 година.

Слични содржини