„Ова е длабоко навредливо“: Поранешата уредничка на „Вог“ нападната за фотографија со црн модел

од Vladimir Zorba

Француската модна легенда и поранешна уредничка на париското издание на магазинот „Вог“, Карин Ројтфелд го навлече вниманието на јавноста поради објавата на нејзиниот профил на Инстаграм. Имено, таа објави фотографија на која позира со афро-американскиот модел Анок Јаи.

„Анок не е црна, таа е моја пријателка која ми недостасува“, напиша Карин.

„Никогаш порано не сте објавиле фотографии со црни жени. Вие ја користите нејзината боја на кожа за да се чувствувате добро во врска со вашиот секојдневен расизам во кој сте вклучени, ова е длабоко навредливо“, „Таа е дефинитивно црна, не треба да ја „бришете“ нејзината раса, кажи ја“. „Значи, вие сте глуви и слепи“, се само некои од коментарите.

Поради негативните реакции, Карин го избриша постот и јавно се извини на нејзиниот Инстаграм.

„Би сакала искрено да се извинам за мојот претходен пост. Мојата намера беше да искажам љубов и поддршка на драг пријател. Свесна сум дека нанесов болка на заедницата што сакав да ја поддржам. Учам од ова искуство и ќе продолжам да ја користам мојата платформа и глас за да создадам можности за промена. Анок, вие сте убава, силна и талентирана црна жена и не мислев на ништо лошо. Сакав да испратам порака за поддршка“, напиша таа, меѓу другото, на својот Инстаграм.

View this post on Instagram

I would like to sincerely apologize for my previous comments that were posted on social media. My intent was to express love and support for my dear friend, Anok Yai – not to deafen my message. I realize that I caused further pain and hurt to the very community that I was looking to support. I am learning from this experience and will continue to use my platform and voice to create opportunities for change. Anok you are a beautiful, strong and talented Black woman and I meant absolutely no harm. I only meant to send a message of support to you and your family. I vow to continue to focus my efforts and stand up to these injustices to support and further create opportunities that amplify the black community and their voices in the fight against systemic racism.Please know that I have read all of your comments and I hear you. I made a grave error and ask not to be judged by my words, but by my actions now and going forward. – Carine

A post shared by Carine Roitfeld (@carineroitfeld) on

Слични содржини